به نام خالق یکتا

همیشه برام سوال بود که بچه ها از خدا تو ذهنشون چه تصویری دارند. و خدارو چه جوری و با چه شکلی می‌بینند.

مثلا من بچه که بودم خدا برام مثل یه آدم قوی و بزرگ بود که همه کار از دستش بر میاد.

بچه ها بخاطر ذهن خلاقی که دارند ممکنه خدارو با هر شکل و تصویری ببینند.

و این هیچ ارتباطی به عقاید مذهبی اونا نداره. چون بچه ها هنوز به درکی از اعتقادات نرسیدند.

و با اون باور قلبی خودشون اروم گرفتند

تا اینکه جناب دکتر قنبری استاد محترم من در ارائه درسی به عنوان روان شناسی دین. این فرصت تحقیقاتی و برای ما دانشجویانشون گذاشتند تا با بچه ها در رده سنی 10_7 مصاحبه ای انجام بدیم در رابطه. با مسائل دینی و نگرش بچه ها.

در این مصاحبه من از پسر خاله‌ی هشت ساله ام سوالاتی درباره

خدا، بهشت، جهنم، آدمایی بهشتی کیا هستن و آدم های جهنمی چه کسانی. سوالاتی پرسیدم

در ابتدای سوال ها سوال خودم و با پرسش اینکه خدا از نظر تو چه شکلی مطرح کردم

من:شهاب! به نظر تو خدا چه شکلیه؟ خدارو چه جوری میبینی؟

شهاب:خدا آدم خوبیه، که من و آفریده، پدر و مادرم و این دنیارو،

من:میشه برام از خدا بیشتر بگی؟

شهاب:خدا یه آدم قویه، آدمی که همه چیز دست اونو و اگه ما کارای خوبی انجام بدیم خدا مارو دوست داره،

نتیجه:با پاسخی که من دریافت کردم. به این باور رسیدم که این بچه به این درک رسیده که خالق تمام دنیا با بد و خوبش تنها یک نفره و اون کسی نیست جز خدا. به این باور رسیده که خدا آدم خوبیه، آدم قوی هست که میشه بهش امیدوار بود.

سوال دوم من.

من:شهاب از نظر تو بهشت کجاست؟

شهاب:بهشت تو آسمون ابیه

من:حالا میشه بهم بگی جهنم کجاست؟

شهاب:اونم تو آسموناس کنار بهشت و توش آتیش داره و جای شیطان!

سوال سومم:

من:شهاب از نظر تو چه کسایی میرن بهشت؟

شهاب:آدم های خوب، کسایی که کار خوب انجام میدن، مثلا به حرف مامان باباهاشون گوش میکنن!

من:به نظرت تو میری بهشت یا جهنم؟

شهاب:من اینو نمیدونم باید از مامانم بپرسی که من پسر خوبی هستم یا نه؟

من :حالا بهم بگو جهنم جای چه آدم هایی هست؟ 

شهاب :آدم هایی که کارای زشت میکنن میرن تو جهنم

قطعا میدونستم که چنین جوابی خواهد داد. 

نتیجه:این پسر بچه با افکار های خودش بین جهنم و بهشت مرز گذاشته، و به این اعتقاد رسیده که اگه کار خوبی انجام بده، اگه به حرف پدر و مادرش گوش کنه میره به بهشت

و اگه کار اشتباه میره به جهنم. 

در تمام طول مصاحبه. تنها و تنها به احترام گذاشتن به پدر و مادرش و گوش دادن به حرف اونا تاکید میکرد

که خدا اینجوری دوستش داره و میره به بهشت. 

به وقتِ 99/9/27

مصاحبه با بچه هشت ساله در مورد مسائل دینی

تأملات‌ یونگ‌ در خصوص‌ دین‌ شناسی‌ فروید را می‌توان‌ به‌ دو قسمت تقسیم کرد (بخش دوم) مقاله

بررسی ویژگی های پژوهشی دینی از نظر یونگ (بخش اول)

,خدا ,شهاب ,آدم ,بچه ,تو ,بچه ها ,به این ,نظر تو ,که من ,از نظر

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اطلاعات مربوط به پزشکی و دامپزشکی انتشارات دل Animfa فیلینـــگ نوشت آموزش راز و رموز مدرسه ی بانشاط ما studl آموزش هایی برای سلامتی در دوران کرونایی زبدةالاشعار گذرگاه ماندگار